Każdy, kto przechodził etap poszukiwania pracy i uczestnictwa w licznych rozmowach kwalifikacyjnych wie, jak bardzo są to stresujące sytuacje. Oprócz nienagannego przygotowania merytorycznego kandydat musi zaprezentować się z jak najlepszej strony pod względem wizualnym. Badania dowodzą, że podczas pierwszych 10 sekund od poznania danej osoby, przyszły pracodawca lub rekruter, dokonuje oceny kandydata. Na opinię przełożonych wpływ ma nie tylko wygląd zewnętrzny i ubiór, ale również mowa ciała, gestykulacja oraz barwa głosu. Oczywiście najważniejsze pozostają osiągnięcia i doświadczenie, jednak w przypadku zetknięcia podobnych życiorysów zawodowych, osoba rekrutująca z pewnością wybierze kandydata wyglądającego bardziej profesjonalnie. Aby móc prezentować się kompetentnie i elegancko, należy czuć się przede wszystkim komfortowo. Choć na pozór wydaje się to niemożliwe, to dobór odpowiednio skrojonego stroju – niezależnie czy będzie to sukienka, spódnica, spodnie, koszula – stanowi połowę sukcesu na drodze do otrzymania wymarzonej pracy.
Jaka branża – taki strój
Dobór odpowiedniego ubrania na rozmowę kwalifikacyjną, w dużej mierze uzależniony jest od stanowiska, o które się ubiegamy. Styl business formal, zarezerwowany jest dla bardzo wysokich stanowisk – dyrektorskich, kierowniczych, urzędowych, bankowych – czyli między innymi takich, w których następuje bezpośredni kontakt z klientem. Osoba pracująca na podobnym stanowisku musi zachować formalny styl biznesowy ubioru. Przestrzeganie panujących w danej firmie wewnętrznych ustaleń dotyczących dress code’u jest koniecznością. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze upewnienie się jaki styl obowiązuje w firmie. Mniej oficjalnym i bardziej swobodnym jest styl business casual. Obowiązuje w przypadku ubiegania się o stanowiska związane z branżą kreatywną – w których ważna jest osobowość i pomysłowość np. agencje reklamowe.
Strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien być adekwatny do stanowiska, o które się ubiegamy. Inaczej ubierzemy się na rozmowę do pracy w banku lub biurze, a inaczej do pracy w charakterze sprzedawcy modnym sklepie młodzieżowym. Najważniejszą kwestią pozostaje jednak to, aby ubiór był schludny i czysty. Poszczególne elementy stroju powinny być uszyte z dobrej jakości materiałów i odpowiednio dopasowane do sylwetki.
Pomysły na stylizacje, odpowiednie na rozmowę kwalifikacyjną na wysokie dyrektorskie stanowiska
Ubiegając się o pracę na bardzo oficjalne funkcje i stanowiska, w których ważna jest prezencja, należy postawić na klasyczne i ponadczasowe zestawy, łączące marynarkę ze spódnicą lub spodniami.
- Marynarka
Marynarka powinna być odpowiednio dopasowana do sylwetki – lekkie taliowanie, nada figurze właściwych proporcji. Należy postawić na dobre jakościowo materiały, które zachowają fason oraz nie będą się gnieść i mechacić. Marynarka lub żakiet o klasycznym kroju, w stonowanych kolorach będzie najlepszą alternatywą. Zaleca się dobór kolorów ciemnych takich jak np. czerń, granat lub szarość. Aby marynarka wyglądała profesjonalnie, musi być zapięta i dopasowana kolorystycznie do dołu stylizacji, czyli spodni lub spódnicy.
Zobacz tutaj: https://www.tatuum.com/pl/zakiety/31844-amiaza.html#/rozmiar-34/kolor-granatowy
- Spodnie
Odpowiednio skrojone spodnie, powinny być odpowiednio dopasowane kolorystycznie do żakietu lub marynarki. Klasyczny krój i fason w kant, będzie wyglądał profesjonalnie. Dodatkową zaletą spodni o prostej nogawce jest fakt, że na większości kobiecych sylwetek prezentują się dobrze – skutecznie ukrywają potencjalne mankamenty figury.
Zobacz tutaj: https://www.tatuum.com/pl/spodnie/31925-edamia.html#/rozmiar-34/kolor-granatowy
- Spódnica
Spódnica jest mniej zobowiązująca od spodni, sprawdzi się w przypadku aplikowania na stanowiska urzędnicze. Najważniejsze w doborze odpowiedniej spódnicy na rozmowę kwalifikacyjną jest jej długość – powinna ona sięgać minimum do kolan. Modele maksi i mini są bardzo źle widziane. Najlepiej sprawdzają się fasony ołówkowe – które idealnie leżą na sylwetce i nie są zbyt wyzywające. Do spódnicy, bez względu na porę roku należy założyć rajstopy. Powinny być one w kolorze jak najbardziej zbliżonym do koloru ciała. Zalecana grubość to 8 den. Rajstopy muszą być jednolite – wszelkie wzory wyglądają mało profesjonalnie.
Zobacz tutaj: https://www.tatuum.com/pl/spodnice/31748-karmina.html#/rozmiar-34/kolor-czarny
- Koszula
Idealna koszula na rozmowę kwalifikacyjną, musi być wygodna – w żadnym wypadku nie może być nadmiernie obcisła i opinająca biust. Nie powinna się marszczyć ani odstawać. Zaleca się dobór klasycznych fasonów o jednolitych kolorach. Najbezpieczniejsze są białe lub niebieskie koszule, na których nie ma żadnych wzorów i aplikacji. Pod koszulę należy założyć wygodny, gładki biustonosz w cielistym kolorze. W tym przypadku bardzo ważne jest, aby koszula uszyta była z dobrej jakości materiałów, które nie będą prześwitywały.
Zobacz tutaj: https://www.tatuum.com/pl/koszule-damskie/31183-eza.html#/rozmiar-44/kolor-bialy
Pomysły na stylizacje, odpowiednie na rozmowę kwalifikacyjną na stanowiska wymagające kreatywności
Praca na stanowiskach, które wymagają pomysłowości, wyobraźni i własnej inwencji twórczej, jest mniej rygorystyczna pod względem przestrzegania formalnego dress code’u. W przypadku rozmów kwalifikacyjnych warto więc postawić na nieco mniej klasyczny strój i pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji. Oczywiście, nadal stylizacja powinna pozostawać schludna i profesjonalna. Jednak możliwość wyrażenia własnej, barwnej osobowości jest w tym przypadku bardzo pożądana – może się ona manifestować poprzez nietypowy krój lub mniej klasyczny kolor.
- Bluzka
Bluzka jest mniej klasycznym wyborem niż koszula. Powinna być ona odpowiednio dopasowana do sylwetki – nie może być ani za duża, ani za mała. Wszelkie prześwitujące materiały są niewskazane. Należy również zachować umiar w kolorystyce – jeśli delikatny print to wyłącznie w połączeniu z neutralnym kolorem np. białym. Bluza o nietypowym kroju będzie doskonałym pomysłem na rozmowę o pracę np. w agencji artystycznej.
Zobacz tutaj: https://www.tatuum.com/pl/bluzki/31234-barata.html#/rozmiar-42/kolor-bialy
- Spodnie
Oryginalne spodnie o nietypowym fasonie lub ciekawym, delikatnym wzorze będą stanowiły idealny duet z modną bluzką. Oczywiście nie należy wybierać zbyt krzykliwych kolorów ani bardzo luźnych fasonów. Najodpowiedniejsze będą spodnie lekko zwężane, z drobnym, nowoczesnym wzorem.
Zobacz tutaj: https://www.tatuum.com/pl/spodnie/31871-jula.html#/rozmiar-34/kolor-czerwony
- Kombinezon
Dobrą alternatywą, dla zestawu bluzki w połączeniu ze spodniami lub spódnicą, są kombinezony. Jest to wybór zdecydowanie bardzo nowoczesny i utrzymany w trendach. Należy zwrócić uwagę na kolorystykę – jeśli wybieramy nietypowy krój stroju, to postawmy na klasyczne kolory. Do kombinezonu, dobrze wygląda odpowiednio skrojony i taliowany żakiet lub marynarka. Takie połączenie będzie wyglądało bardziej profesjonalnie.
Zobacz tutaj: https://www.tatuum.com/pl/kombinezony/31792-meria.html#/rozmiar-l/kolor-granatowy
Pomysły na stylizacje, odpowiednie na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko sprzedawcy
Uczestnicząc w rozmowie kwalifikacyjnej do pracy, w charakterze sprzedawcy np. w modnym sklepie odzieżowym, wybrana na tę okazję stylizacja powinna być adekwatna do stanowiska, o które się ubiegamy. Jeśli chcemy pracować w branży odzieżowej, nasz wizerunek zostanie poddany wnikliwej ocenie – jak dobrze zaznajomieni jesteśmy z modą i czy podążamy za nowoczesnymi trendami. W przypadku takich rozmów dobrze jest postawić na odrobinę luzu i ekstrawagancji – np. ciekawą spódnicę zestawioną z interesującą bluzką.
- Spódnica
Nowoczesne printy – wzory kwiatowe w duecie z nietypowym kolorem, stworzą bazę udanej stylizacji. Do tak wymagającej spódnicy, najlepszym uzupełnieniem jest gładka bluzka w odcieniu podobnym do kolorowych printów. Oczywiście nie należy zapominać o stosownych cielistych rajstopach i zakrytych butach – są to elementy niezmienne, profesjonalnej stylizacji i niezależnie od rodzaju stanowiska, na które aplikujemy, powinny się one pojawić.
Zobacz tutaj: https://www.tatuum.com/pl/spodnice/31757-meridiana-2.html#/rozmiar-34/kolor-czerwony
Buty i torebka – uzupełnienie udanej stylizacji na rozmowę kwalifikacyjną
Obuwie, które zakładamy na rozmowę o pracę, powinno być czyste, schludne i wypastowane. To zadziwiające jak wiele osób nie przykłada wagi to tego elementu stylizacji – to duży błąd, gdyż wielu rekruterów zwraca na to szczególną uwagę. Zaleca się obcas, który nie będzie ani za wysoki, ani za niski. Palce i pięta, muszą bezwzględnie zostać zakryte. Bez względu na porę roku, nie wolno zakładać klapek, japonek, obuwia sportowego, sandałów lub kozaków – wyglądają one nie profesjonalnie. Klasyczne szpilki lub buty na słupku są najlepszym rozwiązaniem. Torebka powinna pasować do obuwia – małe kopertówki lub duże torby typu shopper, nie będą najlepszym pomysłem. Torebka na rozmowę kwalifikacyjną powinna mieć klasyczny fason i średnią wielkość.
Makijaż i włosy
Bardzo ważne znaczenie, oprócz doboru odpowiedniego stroju i dodatków, ma stosowny makijaż i fryzura. Twarz powinna być zadbana i delikatnie umalowana kosmetykami w neutralnych kolorach. Zarówno nadmiar, jak i całkowity brak makijażu, są niewskazane. Najlepszą fryzurą na rozmowę kwalifikacyjną jest proste i skromne upięcie. Nieprofesjonalnie wyglądają włosy rozpuszczone lub w nieładzie.
Biżuteria
Wybierając się na rozmowę o pracę, należy zadbać o skromność i prostotę w doborze biżuterii. Kobieta powinna mieć na sobie maksymalnie dwa elementy – jeśli kolczyki, to nie łańcuszek (lub odwrotnie), jeśli pierścionek, to nie bransoletka. Nadmiar i przepych biżuteryjny jest daleki od profesjonalizmu. W dodatku zbyt krzykliwa biżuteria odwraca uwagę od rozmówcy.
Najczęściej popełniane błędy, w doborze stroju na rozmowę kwalifikacyjną
Specjaliści zajmujący się rekrutacją odpowiednich osób na właściwe stanowiska podkreślają, że pomimo ogromnego postępu informacyjnego, nadal podczas rozmów kwalifikacyjnych, kandydatom zdarzają się wpadki i gafy. Drugą ważną informacją jest fakt, że na ogół nie mają one nic wspólnego z prezentowaną wiedzą, czy życiorysem zawodowym, ale właśnie z wyglądem i prezencją.
- Zakładanie odzieży za bardzo eksponującej ciało – zbyt głębokie dekolty, odkryte ramiona, plecy, nadmiernie kuse spódniczki.
- Całkowity brak rajstop lub ich niewłaściwe dobranie – niezależnie od pogody rajstopy są obowiązkowym elementem stroju. Najlepsze są te w kolorze zbliżonym do odcienia skóry, jednolite i pozbawione wzorów.
- Chaos kolorystyczny lub wybieranie barw nadmiernie intensywnych – najbardziej profesjonalnym kolorem jest niebieski i wszystkie jego odcienie (np. granatowy), biel i czerń. Na rozmowę kwalifikacyjną nie zaleca się zakładania odzieży w intensywnych kolorach np. czerwonym.
- Nieodpowiednie obuwie – zarówno zimowe kozaki, jak i letnie sandały są niedopuszczalne. Najlepsze będą klasyczne szpilki lub buty na słupku, zakrywające palce i piętę.
- Wybieranie fasonów bogato zdobionych wzorami, falbanami, kokardami – najbardziej profesjonalnie prezentują się klasyczne żakiety lub marynarki, proste spódnice ołówkowe, bądź ponadczasowe proste spodnie materiałowe i koszule bez zdobień.
- Nadmierna ilość perfum i makijażu.
Podsumowanie
Rozmowa kwalifikacyjna rządzi się swoimi prawami. Oprócz nienagannego przygotowania merytorycznego kandydatka musi prezentować się schludnie, ładnie i odpowiednio do okoliczności. Podczas rozmów rekrutacyjnych, obowiązują zasady oficjalnego dress code’u. Strój musi być stonowany, czysty i pozbawiony ekstrawagancji. Jest to szczególnie ważne w przypadku aplikowania na wysokie stanowiska. Należy podkreślić, iż wiele zależy od charakteru pracy, o którą dana osoba się ubiega – czasem konieczne jest wyrażenie własnej osobowości, poprzez odpowiedni dobór fasonów i kolorów.